Пам’ятка для дітей щодо спілкування з поліцією

  1. При спілкуванні з поліцейським поводься спокійно і чемно. В жодному разі не чини опору, не лізь у бійку і не намагайся втекти. Дізнайся підставу свого затримання.
  2. Інформуй близьких та друзів усіма можливими засобами про місце свого знаходження та статус.
  3. Вимагай, щоб поліція невідкладно повідомила про застосування до тебе обмеження пересування когось з членів твоєї родини та Центр надання безоплатної правової допомоги.
  4. Вимагай надання тобі медичної допомоги, особливо, якщо до тебе було застосовано фізичну силу.
  5. Май при собі будь-який документ, що може засвідчити твою особу. В будь-якому випадку повідом поліцейському, що тобі ще не має 18 років.
  6. Пам’ятай, якщо до тебе застосували обмеження пересування, ти маєш право на побачення з адвокатом до першого допиту, право зберігати мовчання і відмовитись ставити свій підпис на будь-якому документі. Якщо ти не маєш власного адвоката, вимагай адвоката за рахунок держави – тобі зобов’язані

його забезпечити.

  1. Зафіксуй час застосування до тебе обмеження пересування та вимагай, щоб він був зазначений у протоколі адміністративного затримання.
  2. Фотографуй, занотовуй імена поліцейських, з якими спілкуєшся, ці відомості не є конфіденційними
  3. Ніколи не бери на себе провину за дії, які ти не вчиняв.
  4. Ніколи нічого не підписуй, не дочитавши до кінця

 Що робити, якщо поліція застосовує до тебе превентивні поліцейські заходи

Якщо тобі немає 18 років, ти маєш певні права, про які важливо пам’ятати під час спілкування з поліцейськими. Дозволь надати декілька порад, що, можливо, допоможуть тобі підготуватись до такої ситуації.

Порада 1. У спілкуванні з поліцейським поводься спокійно і чемно. Як кажуть експерти, саме перші хвилини спілкування мають найбільше значення для подальшого розвитку ситуації. Ніколи не відповідай грубо, стримуй емоції. Не варто боятись поліцейського. Пам’ятай, поліцейський є представником держави, і ти маєш виконувати його законні вимоги.

Порада 2. Постійно інформуй близьких та друзів усіма можливими засобами про місце свого знаходження. Це дозволить встановити де ти, якщо з тобою перерветься зв’язок. Май напоготові мобільний, щоб у разі потреби написати близьким коротке смс (наприклад, «Я затриманий поліцією!»).

Порада 3. Одразу повідом поліцейському про те, що ти є неповнолітньою особою (тобі немає 18 років). Також добре мати при собі будь-який документ, що може засвідчити твою особу (свідоцтво про народження, учнівський квиток, паспорт, тощо). В деяких випадках це дозволить уникнути затримання для встановлення твоєї особи.

Порада 4. У разі необхідності – наполегливо вимагай надання тобі медичної допомоги. Поліцейський зобов’язаний викликати до тебе бригаду швидкої допомоги. Лікар, крім надання допомоги, має зафіксувати завдані тобі тілесні ушкодження (навіть незначні) і твої пояснення, яким чином ти ці тілесні ушкодження отримав.

Порада 5. Під час застосування будь-якого з видів превентивних поліцейських заходів працівник поліції зобов’язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на твою вимогу службове посвідчення та службовий жетон, на якому зазначено особистий номер поліцейського, до речі, якщо поліцейський у формі – табличка з прізвищем і жетон повинні знаходитися на форменому одязі. Поліцейський повинен надати тобі можливість роздивитися і номер жетона, і службове посвідчення, але не випускаючи його з рук. Пам’ятай, що тобі мають чіткою та зрозумілою для тебе мовою назвати причину застосування превентивного поліцейського заходу, а також пояснити, яке правопорушення ти вчинив або у вчиненні якого злочину тебе підозрюють. Ти маєш право відмовитися йти до поліцейського відділку без офіційного оголошення підстави затримання.

Порада 6. Вимагай, щоб співробітник поліції невідкладно повідомив про твоє затримання одного з батьків або інших законних представників. Крім того, ти маєш право особисто повідомити по телефону близьких родичів чи інших осіб про своє затримання і місце перебування. Якщо працівники поліції відмовились це робити, а мобільний відібрали, то намагайся це зробити через когось (перехожих, більш доброзичливих поліцейських у відділку, куди тебе доставили).

Порада 7. Пам’ятай, у випадку застосування до тебе такого виду превентивних поліцейських заходів, як обмеження пересування, ти маєш право на отримання безоплатної правової допомоги та послуг адвоката. Поліцейський має негайно повідомити Центр надання безоплатної правової допомоги про твоє затримання і впродовж 1 години до тебе має прибути адвокат. Ще до початку першого допиту чи інших процесуальних дій ти маєш право на конфіденційне побачення з адвокатом. Вимагай, щоб під час твого допиту були присутні один з батьків або інший законний представник та адвокат, їх  присутність є обов’язковою умовою при твоєму допиті.

Порада 8. Відповідно до ст. 63 Конституції України, ти маєш право зберігати мовчання та не надавати показів або пояснень щодо себе, членів сім’ї чи близьких родичів. Радимо скористатись даним правом до того, як ти узгодиш позицію захисту зі своїм адвокатом.

Порада 9. Важливо запам’ятати час застосування до тебе обмеження пересування та доставлення до поліцейського відділку. Відповідно до ст. 209 Кримінального процесуального кодексу України, особа є затриманою з моменту, коли вона силою або через підкорення наказу змушена залишатися поряд із уповноваженою службовою особою чи в приміщенні, визначеному уповноваженою службовою особою. Отже, це означає, що час твого обмеження пересування починається не з моменту, коли ти опинився у поліцейському відділку, а з моменту, коли поліцейський силою або через підкорення наказу змусив залишатися поряд із ним. Точний час обмеження пересування має бути зафіксований у протоколі затримання, пам’ятай про це.

Порада 10. Дуже важливо зафіксувати час прибуття і виходу з поліцейського відділку. У черговому журналі, який знаходиться у чергового при вході, має бути зазначена дата, час твого прибуття, а також вказано, до кого ти йдеш. Додатково має бути зафіксовано дату та час твого виходу з поліцейського відділку. Правильність зазначеної інформації підтверджується твоїм підписом.

Порада 11. Якщо до тебе застосований поліцейський превентивний захід обмеження пересування, вимагай, щоб одразу після твого доставлення до відділку поліції, був складений протокол про адміністративне затримання. У протоколі обов’язково мають бути зазначені дата, час та підстави затримання. Будь уважним до цього документу, він є дуже важливим. Якщо до тебе було застосовано заходи примусу, такі як фізична сила, спеціальні засоби (кайданки, кийки, тощо), вогнепальна зброя, вкажи про це у протоколі затримання. Не підписуй протокол, якщо є незаповнені поля. Якщо ти маєш будь-які

зауваження або якщо в ньому зазначена будь-яка інформація, що не відповідає дійсності, обов’язково вкажи про це в протоколі. Твої зауваження можуть стати дуже корисними для тебе, наприклад, у суді.

Порада 12. Не тримай руки у кишені, можливо, там є сторонні предмети (наприклад, наркотики або набої), які тобі не належать, не торкайся їх.

Порада 13. Ніколи не бери на себе провину за дії, які ти не вчиняв. Ніколи нічого не підписуй, не дочитавши до кінця

Пам’ятай! Адміністративне затримання не може тривати більше 3 годин. У разі, якщо тебе затримано за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, впродовж 24 годин тобі має бути вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення. Якщо протягом 72 годин з моменту затримання тебе не було доставлено до суду для обрання міри запобіжного заходу та не вручено вмотивованого судового рішення про тримання під вартою, тебе мають негайно відпустити

Національна дитяча гаряча лінія

 КОРИСНІ НОМЕРИ, ЯКІ КРАЩЕ МАТИ В ТЕЛЕФОНІ ТА У ВЛАСНІЙ ПАМ’ЯТІ:

0-800-500-225 або 772 (з мобільного безкоштовно)

Офіс безоплатної правової допомоги

0-800-213-103

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини

0-800-50-17-20 або (+38044) 253-75-89

Урядова гаряча лінія 0-800-507-309