Лановецьке бюро безоплатної правової допомоги інформує

         Додаткова оплачувана відпустка учасникам бойових дій та інвалідам війни
Порівняно новим є такий вид відпусток як додаткова оплачувана відпустка окремим категоріям ветеранів війни.
З метою підвищення рівня соціального захисту ветеранів війни Законом України від 14.05.2015 № 426-VIII внесено зміни до низки законодавчих актів. Зокрема, Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) доповнено статтею 16-2 «Додаткова відпустка окремим категоріям ветеранів війни», а Кодекс законів про працю України — статтею 77-2, згідно з якими учасникам бойових дій, інвалідам війни, статус яких визначений Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII (далі — Закон № 3551), надається додаткова відпустка зі збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік (далі — додаткова оплачувана відпустка). Зазнала змін і стаття 25 Закону про відпустки, згідно з якими учасникам війни, особам, на яких поширюється чинність Закону № 3551, за їх бажанням в обов’язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю до 14 календарних днів щорічно, а особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, статус яких встановлений відповідно до Закону № 3551, — тривалістю до 21 календарного дня щорічно.
Хто має право на додаткову оплачувану відпустку окремим категоріям ветеранів війни Відповідно до статті 4 Закону № 3551 ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій; інваліди війни; учасники війни. Особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, — особи, нагороджені орденом Героїв Небесної Сотні, Герої Радянського Союзу, повні кавалери ордена Слави, особи, нагороджені чотирма і більше медалями «За відвагу», а також Герої Соціалістичної Праці, удостоєні цього звання за працю в період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років. (ст. 11 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») Учасниками бойових дій визнаються особи, які брали участь у виконанні бойових завдань із захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з’єднань, об’єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час (ст. 5 Закону № 3551Для підтвердження права на додаткову оплачувану відпустку працівник має надати посвідчення учасника бойових дій або інваліда війни.
Стаття 16-2 Закону про відпустки не передбачає обмежень для «сумісників». Отже, додаткова оплачувана відпустка окремим категоріям ветеранів війни має надаватися як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.